fbpx Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

10 pojmů díky kterým nebudete mezi LGBT lidmi za debila #Rozhnojteznalosti

Panda Červená 3

Demigender, genderfluid, drag queen… Vyrůstala jsem ve světě, kde lidi byli buď heterosexuální, homosexuální (gayové či lesby) anebo bisexuální. Postupem času jsem si začala všímat, že se najednou tyto termity rozšiřují, až jsem se v tom jednoho dne začala ztrácet. Skončila jsem asi někde u transexuála, transvestity, pansexuála, asexuála, sapiofila a omniopata (poslední dva nejsou LGBT termity, ale chtěla jsem je vyzdvihnout, protože mezi ně patřím já 😀 ). Pozn. Sapiofil – člověka přitahuje inteligence druhých, omniopat – žere maso, zkrátka opak vegetariána.

Teď se nacházíme v době, kdy je termitů spojených s LGBT sférou požehnaně. I pro svůj rozhled jsem se rozhodla sepsat tento objasňující článek (první část), díky kterému nejen možná, že zjistíte, kolik jste toho neznali, ale představím vám i reprezentativní vlajky dané skupiny (což jsem vůbec nevěděla, že existuje, dokud jsem nezačala asi před dvěma lety sledovat zahraniční sociální média jako je třeba Lezbehonest). Tak, jdeme na to!

Agender

Osoba bez jakéhokoli (nebo jen velmi malého) spojení s tradičním systémem pohlaví, nedokáže se sladit s konceptem muže/ženy. Pokud bych to měla přeložit do češtiny, tak je to někdo, kdo „existuje“ bez toho, aniž by se označoval jako muž či žena (asi? 😀 ). Jestli je to taková ta osoba, která se nechává označovat jako „to“, nedovedu si představit, že by takový člověk patřil do okruhu mých nejbližších. Ne jako, že by mi to vadilo, ale přijde mi hrozně nedůstojné někoho označovat prostě „to“. Zvláštní, zajímalo by mě, jak je možné, že to těm lidem nevadí…

Asexuál

Člověk, který neprožívá žádnou sexuální přitažlivost k ostatním a/nebo nemá zájem o sexuální chování. Asexualitou se neoznačuje jen kompletní nezájem o sex, ale i malá touha po sexu, nebo pokud člověka sexuálně přitahuje někdo pouze za určitých, velmi konkrétních podmínek. Avšak asexuál má jako každý jiný sexuální fantazie (a dokonce může mít i úchylky!). Bohužel tomu nerozumím moc sama, jsem totiž trapně přesvědčená, že tito lidé zkrátka ještě nezažili, co je to dobrý sex. Vím, že je to hrozně přízemní tvrzení, ale potřeba sexu patří mezi základní pudy člověka, takže… Sečteno podtrženo, pokud jste sexuální mašina, nepřeju vám, abyste se zamilovali do asexuálky 😀 .

Bigender

Lidé, kteří se cítí tak, jakoby měli dvě pohlavní identity naráz. Často, i když to není pravidlem, to bývá právě mužské pohlaví a ženské pohlaví. A to jak svým chováním, tak i ve své hlavě (psychicky).

Butch

Žena, která se indetifikuje více jako muž, ať už fyzicky, mentálně nebo emocionálně. Tohle slovo je taky někdy používáno jako hanlivý termín pro lesbičky. Už jsem je sice zmiňovala, ale Shanon Beast a Boo jsou fakt skvělými příklady. Pozn.: takže my, co máme v sobě celkem dost mužských vlastností, se taky máme definovat jako butch? Když mám raději chlapské boty, docela i oblečení, emočně jsem na tom občas podobně jak chlap… :-O )

Demisexuál

Osoba, která není schopna vůbec žádné sexuální přitažlivosti, dokud si neutvoří k druhému silné romantické spojení. Takže prakticky je pro ni nemyslitelné mít sex na jednu noc a jakmile by měla ve vztahu větší emoční problém, nebyla by schopná sexu. Hm, nejsem si jistá, proč je toto bráno jako „označení,“ řekla bych, že na světě je dost lidí, kteří když nejsou emocionálně propojení, nemůžou mít sex, protože jim to přijde nějakým způsobem „špatně“. Koneckonců, já sama jsem to nedávno zažila 😀 .

Demigender

Když má člověk pocit, že některá jeho část osobnosti patří k jednomu genderu a jiná část k druhému genderu. Můžete se taky setkat s označením demiboy, demigirl nebo demiagender. Řekla bych, že pokud o sobě tvrdím, že někdy přemýšlím jako chlap, asi to nebude ono 😀 .

Drag Queen/Drag king

To je někdo, kdo se prezentuje jako opačné pohlaví formou umění. Třeba v divadle nebo ve filmu. Ukázkovým příkladem je Unique z Glee nebo Chandlerův táta 😉 .

https://www.youtube.com/watch?v=M1EOcEX9wqk&feature=youtu.be&t=28

Fluid

Obvykle je k tomuto slovu přiřazeno nějaké slovo jiné, například slovo „gender“ (gender-fluid) nebo „sexualita“ (fluid-sexuality). Fluid(ita), označuje identitu člověka, která se během života mění, většinou podle toho, co je dostupné (jako třeba, že dřív se používaly termíny jako je lesba, gay, bi, a teď už máme skoro celou abecedu). Takže například z ženy lesby se může v průběhu času stát non-binary cisexuálka.

Genderfluid

Genderová identita, pro které je nejvýstižnější „dynamická kombinace muže a ženy“. Genderfluid se může cítit jako směska dvou tradičních pohlaví, ale někdy se může cítit více mužem a v jiných dnech více ženou. Takoví plavci z jednoho břehu na druhý mezi pohlavími 😀 .

A speciální výraz nakonec:

LGBTQQIA

Zkratka, která se používá pro označení všech sexuálních menšin: Lesby, veškeré druhy genderové identity, bisexuálové, transvestité/transsexuálové, queer, intersexuálové, asexuálové a lidé podporující LGBTQ komunitu. Do té zkratky toho patří mnohem více, toto je pár příkladů pro představu.

No, na mojí Ligu grilovaných bobřích tlapek to nemá 😛 . A můj kontroverzní nepopulární názor: Přijde mi to trochu zvláštní, jelikož to ve mně vyvolává dojem, že lidé se prostě nutně musí nějak označovat – což na jednu stranu chápu, každý chce někam patřit, ale tohle je osobně na mně už trochu moc „výlučné“. Pokud máte zájem, klidně mě můžete zavalit haty, ráda se pohádám a zdůvodním, proč mám pravdu >:-D.

  1. Befeater Befeater

    Jsem klasický hetero. Na precteni blogu mne motivovala jedna pribuzna ktera dospiva a asi bude lezba. Tvrdi ze si mozna vezme zenu.
    Kdyz vidim tady těch milion druhu pohlavi, a to ze se oznacuji TO pri osloveni, myslim si ze jsou to debilove. Jednak oslovovat TO, pri tolika orientacich nestaci, zase se budou citit dotceni, diskriminovani a niceni vetsinovou spolecnosti. Zadruhe to dokazuje jen to, ze jsou rozmazleni a nevi co by meli vlastne po světě uz chtit. A nakonec je to dukazem toho ze nemaji dostatecne sebevedomi aby se mohli citit jakymkoliv pohlavim svobodne a nechat se oslovovat podle toho jak je spolecnost dle vnejsich znaku vidi, ci kdyz znaky nejsou – jim rict, ahoj jsem Pepa, nebo Eva, aby jim to usnadnily. Kuprikladu mne osobne je uplne jedno, jestli se nekdo citi jako lesba, gey, vlaštovka, smetak, květák nebo zavařovací sklenice.

    • Jsem ráda, že sem zavítal i muž, který nehledá pouze lesbické porno :-D. Já s vámi úplně souhlasím (tedy až na označení „debilové“ – pokud bychom to měli brát podle definice IQ). Když jsem psala tento první díl, mám dojem, že se ještě tolik nerozjela diskuze ohledně jiného označení než „to“, zato teď na nás vyskakují články s kde čím, člověk se v tom snadno ztratí… Já mám nejvíce problém s tím, že stále neexistuje žádný průzkum, studie, alespoň „něco“, co by vysvětlilo proč se ty osoby tak cítí – proč by měli být rozmazlené nebo mít nedostatečné sebevědomí? Je to kvůli tomu, že v dnešním světě prostě nutně „potřebují“ vyčnívat? Tím nechci říct, že si to vymýšlí, to vůbec ne, spíš mi přijde, že se najednou hrozně rozjela potřeba „mít škatulku“ – úplný opak toho, co bylo doteď aneb jak se „brojilo“ za frázi: „Nechci být v žádné škatulce“. Přesně jak říkáte, ať si je někdo třeba zavařovací sklenice, stačí jen, když se představi „Čau, já jsem Vilemína“ :-D.

      Smutné také je, že mi připadá, jakoby toto téma bylo v LGBT komunitě tabu. Pokud se k této věci nějak vyjádříte, automaticky máte nasazenou nálepku „homofoba“. A představte si, když se k tomu vyjádříte jako člen LGBT komunity – okamžitě jste za pokrytce, apod. Je škoda, že se o tom nemluví a nikdo to neřeší jinak, než slovy: „Nebudeme nikoho ignorovat a nenávidět, protože je jiný!“ Přitom tohle přeci nikdo netvrdí, jen by bylo zajímavé zjistit, proč se tyhle věci dnes tolik dějí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *