fbpx Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Je pravda, co se o nich říká? Aneb vyvracíme předsudky o lesbách

Panda Červená 0

Je na čase, abych přišla s nějakým pořádným, použitelným, vážnějším matrošem, a tudíž jsem vyzpovídala jednu hroznou lesbu. Ano, chystáte se číst exkluzivní rozhovor s Kuřetem.

Každá holka s krátkými vlasy je lesba. Nesnáší chlapy. Je to jen přechodná fáze. Každá chce automaticky každou ženskou. Předsudky jsou zpravidla přehnaná a urážlivá zobecnění skupin lidí, kterým člověk věří, aniž by o té osobě věděl něco bližšího. Jako podklady k rozhovoru sloužila mimo jiné anketa na Igirls a Facebooku, ve které jsem se zeptala několika leseb, s jakými předsudky se za svůj život setkaly.

__________________

NEJČASTĚJŠÍ PŘEDSUDKY

LGBT předsudky jsou negativní předpoklady založené na sexuální orientaci nebo genderové identitě lidí. Všichni je známe, všechny nás napadnou, když se o někom dozvíme, že je homosexuální. A které to vlastně jsou?

Každá holka s krátkými vlasy je lesba. Nesnáší chlapy. Nenosí sukně. Jsou vegetariánky. Je to jen přechodná fáze. Každá musí vypadat jako kluk. Každá se chce nechat přeoperovat na chlapa. Nedokážou vychovat heterosexuální dítě. Je to nakažlivé. Všechny jsou promiskuitní. Nosí výrazné, drahé hodinky. Milují kočky. Každá chce automaticky každou ženskou. Jakmile spolu dvě lesby začnou chodit, hned se spolu sestěhují, a tak dále… A jak to má Kuře?

Pověz, jak máte rozděleny role, kdo u vás nosí kalhoty?

Na tuhle otázku se nejčastěji ptají ti, kteří mají v hlavě stále dáno, že existují genderové stereotypy. Zejména pak ten, kde je muž dominantní a opravuje doma poličky, zatímco žena se pohybuje jen v kuchyni. Není totiž pravda, že by v heterosexuálním vztahu musel být ten dominantní vždy muž, může se stát, že žena skvěle stluče poličku a muž uvaří skvělý oběd.

„Když se mě někdo zeptá, jestli dělám holku nebo kluka, tak jim odpovím, že nedělám ani jednu roli, prostě jsem holka a moje přítelkyně je taky holka. Samozřejmě jsou věci, které lépe zvládá ona, a jsou věci, které lépe zvládám já,“ říká Kuře.

A jak moc nesnášíš chlapy?

Bohužel, tohle je dost rozšířený mýtus. Lesby nepotřebují nenávidět muže, aby milovaly ženy. Je pravda, že předpoklad „potřebuješ do postele toho správného chlapa, který tě přiměje být zase normální“ je součástí mnoho mužských fantazií, ale ve skutečnosti se to prostě neděje. Problém je, že by jim to ve vztahu neklapalo.

„Myslím si, že jsou dva typy leseb. Znám holky, které opravdu chlapy nemůžou vystát, radikální feministky. Na druhou stranu znám i lesby, které si s nimi velmi rozumí, a mají ve svém okolí hodně klučičích kamarádů, to jsem například já.“

Takže jsi ještě nenašla toho pravého muže?

Nemusíte nutně zažít sex, abyste věděli, že vás to stejné pohlaví přitahuje, že na něj pohlížíte úplně stejným způsobem, jako heterosexuálové pohlíží na lidi opačného pohlaví.

„Stejně jako si lesba nevybrala být lesbou, heterosexuálové si nevybrali, že budou hetero. Pokud se setkáte s holkou, a zeptáte se jí, kdy přišla na to, že je heterosexuální, případně se zeptáte kluka, jak ví, že je na holky, i když ještě s žádnou nespal, tak se na vás podívá naprosto udiveně.”

Jsi holka, takže v posteli víš jak na to?

Kéž by. Samozřejmě člověka může napadnout, že žena sama nejlépe ví, co se jí líbí, ale každý jsme jiný. Když si třeba kluk najde holku, tak se může naučit, že má ráda určité věci, ale potom se třeba rozejdou, on si najde jinou partnerku, a samozřejmě na ni může zkusit to, co s tou předchozí, ale taky může zjistit, že se jí to vůbec nebude líbit.

„Pokud bych si teď našla novou slečnu, tak s ní samozřejmě můžu zkoušet to stejné, ale taky můžu zjistit, že má ráda úplně jiné věci, což není vůbec nic překvapivého.”

A jak ti funguje takzvaný gaydar (hovorový výraz pro intuitivní schopnost posoudit sexuální orientaci druhých)?

Myslím si, že gaydar spoléhá na zažité LGBT stereotypy a předsudky, jakože lesby mají krátké vlasy, nosí kostkované košile, nikdy nenosí šaty a chovají se mužsky. Samozřejmě existují muži a ženy, na kterých jde poznat, že mají odlišnou sexuální orientaci, ať už se jedná o tón hlasu nebo pohyby těla. Vyjma stereotypů to může být samozřejmě o tom, že pozorovatel sleduje daného člověka, jak komunikuje, jak se chová k lidem opačného pohlaví a k lidem stejného pohlaví.

„Já v tomhle ohledu jsem úplně slepá. U mě to musí být vyloženě do očí bijící nebo mi to člověk musí říct, jinak to nepoznám. Já mám dlouhé vlasy, nevlastním ani jednu kostkovanou košili a miluji šaty,” směje se Kuře.

SOUVISLOST S HOMOFOBIÍ

Samozřejmě se stává, že některé situace vyplývající z předsudků jsou úsměvné, jako například, když se předpokládá, že se žena stala gynekoložkou, protože je lesba. Ale existují i vážnější, kdy je žena nucena žít v nešťastném heterosexuálním manželství, protože se vyskytuje v prostředí, kde její kolegyně otevřeně odsuzují homosexualitu a odmítají považovat lesbu za plnohodnotného člověka ve společnosti. Jak by se asi vyrovnaly s tím, že jejich nadřízená patří „k nim“?

Daniela, 19: „Když se spolužáci ze střední školy dozvěděli, že se mi líbí ženy, bylo to pro ně něco k řešení. Několik týdnů mně a mojí partnerce psali anonymní dopisy a zprávy, abychom se probraly a zkusily to s chlapem, ať nás srovná do normálu.”

Michaela, 23: „Nemohu se smířit s tím, že by mě společnost nepřijala mezi sebe. Kolikrát jsem kvůli tomu přemýšlela nad sebevraždou. To, jak kolem sebe slyším, že jsou homosexuální lidé odporní, že si nezaslouží mít děti, a podobně, mi moc nepomáhá. Lidé si myslí, že jsme nestvůry a nesmíme žít jejich život.”

KDO PŘEDSUDKY ROZŠIŘUJE

Většina lidí je ovlivněna předsudky, aniž by to věděla. To je jedním z hlavních důvodů, proč spolu nevycházíme a proč jsme společensky odděleni tím, jak vypadáme, anebo na základě své orientace. Představy o lidech nám mohou nutit například rodiče či kamarádi. A nesmíme zapomenout na populární drby. Není překvapením, že předsudky vyvolávají i média, nemusejí být však jen negativní. Například iniciativa Jsme fér usiluje o úplné zrovnoprávnění LGBT komunity v Česku, dlouhodobě bojuje za práva homosexuálů a postupně se snaží předsudky a nepravdivá přesvědčení například o registrovaném partnerství vyvracet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *