fbpx Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Lesba vs. lesbička (anebo krycí jméno Žirafa?)

Panda Červená 2

Mám kolem sebe spoustu lidí, kteří mě označují za „lesbu“ a mně z toho vždycky trošku cukne oko. Nemám to slovo moc ráda, já upřednostňuji „lesbička“. Lesba je zkrátka takové… drsné. Hned si vzpomenu na všechny butch LGBT lidi, které znám, jako je třeba Shannon Beiste z Glee anebo Big Boo z Orange is the New Black. Před pár dny jsem na toto téma opět vedla rozčilující debatu, a tudíž jsem se mezi vámi rozhodla udělat menší anketu.

Označení „lesbička“ je prý urážlivé. Kuře například říká, že se homosexuálové také neoznačují jako „gejíčkové“. Proč mi to teda je tolik proti srsti? Důvodem by mohl být můj věk (jsem fosílie, ne uhlí jako přítelkyně Kuřete, hahaha. Jo, já vím, že to zdůrazňuji při každé možné příležitosti, ale já se bavím, to je hlavní). Dětství (myslím tím tedy základní školu a 2. stupeň na gymnáziu) jsem prožila s tím, že slovo „homosexuál“ bylo urážkou. U kluků to byl tedy jasný „buzerant“, „teplouš“ anebo „homouš“. Pamatuju si, že pár let se tato slova používala na denním pořádku jako odpověď na cokoliv. Zato se slovem „lesba“ to bylo zajímavější. Nešlo vyloženě ani tak o nadávku, jako o potvrzování předsudků. Přišla spolužačka s ostříhanými vlasy nakrátko? Tak to byla jasná lesba! Hrála nějaká holka ve třídě fotbal? Tak to byla jasná lesba! Styděla se jít nějaká holka vysprchovat s ostatními po tělocviku? Tak to byla taky jasná lesba! V téhle životní fázi jsem si poprvé vytvořila ke slovu „lesba“ averzi. Pak jsem přestoupila na jinou školu, kde jsem se během studia seznámila s několika LESBIČKAMI. Všechny z nich používaly označení „lesba“ anebo stydlivě šeptaly, že „jsou na holky“. A fráze „jsem na holky,“ mi úplně učarovala. Používám ji doteď, i když, pokud se bavím s někým více „profesionálněji,“ přeci jen označuji ženy v naší komunitě jako „lesby“.

Musím zmínit ještě termit „Žirafa“. Pocházím z menšího města, co má přibližně 25 tisíc obyvatel. Nevzpomenu si na přesné datum, ale mám v živé paměti dobu, kdy jsem se intenzivně označovala jako „Žirafa“. Pamatuji si, že jsem se nachomýtla k partičce LGBT slečen, které se hrozně divily, že nepoužívám slovo „Žirafa“ jako krycí jméno pro lesbu. Prý se takhle nenápadně zjišťuje, zdali se druhá pohybuje ve stejných kruzích. Zatím se mi to tedy nepotvrdilo. Jsou to již 4 roky, co jsem se odstěhovala, v navazujícím studiu a v práci jsem poznala několik leseb, a když jsem se na ně významně podívala s otázkou: „Jsi Žirafa“? Všechny na mě zmateně koukaly. Tak nevím, asi je toto označení privilegium toho našeho buranova. Je to však škoda, žirafu bych jako označení brala mnohem raději, než nějakou nerudnou LESBU!

NEJLESBOVITĚJŠÍ SUCHÉ TERMITY A 2 MOKRÁ OZNAČENÍ:

Lesba

Lesbička

Jsem na holky

Jsem teplá

Mám ráda ženy

Žirafa

A pro fajnšmekry: Jsem členkou Ligy grilovaných bobřích tlapek (já věřím, že tu zašifrovanou souvislost rozluštíte!)

  1. Monča Monča

    Zajímavé 😄 . Já ani přítelkyně nemáme rády označení lesba ani lesbička. Kdoví proč. Také si pamatuju, jak to v dětství/pubertě byla vždy urážka a výsměch a zřejmě k tomu mám vybudovanou averzi. I když je to u nás trošku složitější, protože přítelkyně je bi a já tak nějak tápu, neoznačuju se anebo řeknu, že jsem queer/nejsem straight/jsem teplá/jsem (i) na holky… Četla jsem o různých orientacích a identitách a vím, že by na mě nejvíc sedělo označení pomosexual. Bohužel snad ale nikdo neví, co to znamená 😅 takže jsem stejně v koncích. Každopádně máme s přítelkyní problém i s dalšími názvy, např. co se týče pohlavních orgánů 👀 . Zajímalo by mě, jestli se to zdá jen nám, že zkrátka pro vagínu neexistuje žádné pojmenování, se kterým bychom byly 100% v pohodě a používaly ho úplně normálně. Vždy mluvíme v náznacích a když máme říct něco „na plnou hubu“, je to provázeno povzdechem a znechuceným zatřesením hlavy 🤦 (opravdu ale nejsme znechuceny přímo tou „věcí“, pouze tím názvem!). Řekněte někdo, že nejsme jediné! 😄

    • S tím označováním úplně souhlasím, je to přesně důvod, proč jsem začala sbírat a sepisovat veškeré pojmy, na které v „běžnější“ konverzaci můžete narazit (první část už je venku: http://lesbickyalmanach.cz/10-pojmu-diky-kterym-nebudete-mezi-lgbt-lidmi-za-debila-rozhnojtesiznalosti/), ta se ale zaměřuje spíše na sexuální orientaci, než na gender jako takový (což už samo o sobě je docela složité od sebe odlišit, když v tom člověk zkrátka „nechodí“). Často se setkávám s rozčílenými reakcemi, když řeknu já/nebo někdo z mého okolí, že nechápu a nerozumím tomu, jak někdo může být tohle a identifikovat se jako tohle – namísto toho, aby se nám to ti dotyční snažili vysvětlit, automaticky nás zavrhnou jako ignorantní debily. Myslím ale, že tudy cesta moc nevede. Jsem ráda, že někdo v těch termitech tápe (no, ráda jako, že vám to přeju nejsem, ale víte jak to myslím :-D), i když „to“ sám zažívá.
      Ohledně těch pojmenovávání v tom rozhodně samy nejste :-D. Když tak vzpomínám, já „vážně“ svojí frndu asi neoznačuju, jediné, co používám, je právě „frnda“. Tak to u mě zlidovělo, že na tohle pojmenování nenechám dopustit, ale pokud bych se měla zamyslet nad tím „méně vtipným“ pojmenováním, zůstává mi na mysli jen vagína, maximálně pochva… což je…ugh no… prostě divné :-D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *