fbpx Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Neexistuje žádný důkaz, že by homosexualita přispěla ke zhroucení Římské říše

Panda Červená 0

Věděli jste, že římská civilizace se zhroutila, protože se rozšířila homosexualita? Tohle tvrzení je nejen faktická blbost, ale také se využívá jako neuvěřitelně debilní argument vůči naší LGBTQ+ komunitě ze kterého mi tiká oko. Tento argument se objevuje už nějakou dobu a bohužel stále koluje po sociálních sítích (hlavně na Facebooku). Dokonalým příkladem můžou být komentáře pod příspěvky stránky Jsme Fér. Takže si to uveďme na pravou míru: myšlenka, že Řím padl kvůli homosexualitě, není nic jiného než mýtus.

Především, Římská říše byla rozsáhlým a složitým útvarem, který existoval stovky let. Je pravda, že Římská říše nakonec padla, ale příčin, proč se tak stalo, bylo hodně a byly různorodé. Naznačovat, že homosexualita byla jediným důvodem jejího pádu, je opravdu směšná.

Navíc představa, že homosexualita byla v Římě rozšířenější než v jiných civilizacích, prostě není pravdivá. Homosexualita byla přítomna v mnoha starověkých kulturách, včetně Řeků, Egypťanů a Peršanů. Někteří historici dokonce tvrdí, že homosexualita byla ve starověkém Řecku přijatelnější než v Římě. Proč tedy někteří lidé vyzdvihují zrovna Řím jako místo, kde homosexualita údajně způsobila kolaps civilizace?

Náměstí

Myšlenka, že Řím padl kvůli homosexualitě, se dá vysledovat až do spisů římského historika Livia. Ve svém díle Ab Urbe Condita Livius píše, že po druhé punské válce „začal převládat luxus a vášeň pro okázalý život. To byl počátek mravů, které později přivedly republiku ke krachu“. Někteří lidé si to proto vykládají tak, že příčinou úpadku Říma byla homosexualita. Livius však psal o mnohem širším kulturním posunu, nejen o jednom aspektu římské společnosti.

Mnozí historici navíc poukazují na to, že představa homosexuality jako samostatné identity, oddělené od heterosexuality, je poměrně moderní koncept, s čímž já osobně rozhodně souhlasím. Ve starověkém Římě nebylo sexuální chování definováno kategoriemi sexuální orientace. Sexuální aktivitu tam spíše považovali za záležitost osobní volby, nikoli identity. Římská říše byla komplexní společností s mnoha různými kulturami a přesvědčeními a nemůže se prostě říci, že její úpadek zavinila jedna domnělá příčina.

Nakonec je třeba poznamenat, že myšlenka, že homosexualita je nějakým způsobem nemorální nebo škodlivá, jednoduše nemá oporu ve vědě. Spousta studií prokázaly, že sexuální orientace není volbou, ale spíše přirozenou součástí toho, kým člověk je. A neexistují žádné důkazy o tom, že by homosexualita byla pro jednotlivce nebo společnost škodlivá.

Sochy

Sdílejte tento článek a pomáhejte odstranit tento mýtus jednou provždy. Myšlenka, že Řím padl kvůli homosexualitě, není ničím jiným než nepodloženým tvrzením bez faktického základu. Skutečné příčiny pádu Římské říše jsou složitější a souvisí s celou řadou faktorů, jako byly například hospodářské problémy, zhoršující se klima, příchod nových barbarů nebo vojenské neúspěchy. Když se podíváme na historické prameny, tak se můžeme dočíst o různých společenských problémech té doby, ale homosexualita není zmíněna jako příčina. Navíc, v římské společnosti byla homosexualita běžnou a relativně akceptovanou součástí, takže by bylo velmi nepravděpodobné, že by právě ona měla být jedinou příčinou pádu této civilizace.

Tvrzení, že za pád římské společnosti může jeden její aspekt, je jednoduše nesprávné. Jako společnost bychom měli oslavovat rozmanitost a uznat, že láska má mnoho různých podob, bez ohledu na dobu nebo místo.

Hlavní zdroje:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *